Name ——————————————————————— CHAPTER
3
Date ————————————
Quiz 1 For use after Lessons 3.1– 3.3
Solve the equation.
Answers
1. 2112 5 7n
1.
2 2. } t 5 18 3
2.
f 3. } 5 230 23 4. 228 5 10w 2 3w
d 5. } 1 1 5 7 5 9 6. } y 2 2 5 25 4
3. 4. 5. 6. 7.
7. 24 5 13z 2 4z 1 6 8. 8. 7(h 1 3) 1 4 5 23
2 9. } (4x 2 7) 5 22 3
9. 10.
10. A contractor purchases ceramic tile to remodel a kitchen floor. Each
tile costs $4, and the adhesive and grouting material costs $17.82. If the contractor is charged a total of $545.82, how many ceramic tiles did the contractor purchase?
11.
11. You have $80.75 to buy one pair of pants for $32.50 and as many
Copyright © Holt McDougal. All rights reserved.
t-shirts as you can for $8.25 each. Write and solve an equation that represents this situation. Show that your answer is reasonable.
.
Algebra 1 Chapter 3 Assessment Book
47
Chapter 2, continued 23. a. 210e + (23)r, or 210e 2 3r b. descended 174 feet;
Standardized Test B 1. C 2. A 3. C 4. B 5. B 6. D 7. D 8. C 9. D 10. B 11. A 12. A 13. D 14. A 15. D 16. B 17. C 18. C 19. A 20. D 21. C 22. 25 23. a. C 5 $.15t 1 $.10m b. $3.70; The total cost for 104 minutes and 7 text
messages is $16.30 and you have pre-paid $20, so the remaining balance is $3.70. 24. a. 296 ft b. 6 rolls; Five rolls would only be 250 feet of fencing which is not enough. Six rolls would be 300 feet which is a little more than what is needed. c. 4 ft; 296 feet of fencing is needed and 300 feet is purchased, so 4 feet of fence is leftover. d. $290.33; Six rolls of fencing costs $273.90. 6% tax is $16.43 rounded to the nearest cent. The total cost including tax is $290.33. Standardized Test C 1. D 2. B 3. B 4. A 5. C 6. D 7. C 8. B 9. A 10. D 11. B 12. D 13. A 14. B Copyright © Holt McDougal. All rights reserved.
15. C 16. D 17. D 18. C 19. A 20. A 21. B 22. 3 23. a. Sample answer: C 5 2.49p 1 3.29w where C represents total cost, p represents pounds of peanuts purchased and w represents pounds of walnuts purchased b. 5 packs; The cost of the nuts is 6(2.49) 1 3(3.29) 5 24.81, leaving $5.19 for gum. When $5.19 is divided by $0.95, the quotient is about 5.5, so 5 packs of gum can be purchased. 24. a. 18 feet b. 121 ft; The landscaper needs 12(18), or 216, feet of fencing, so 216 2 95, or 121, feet of fencing is still needed. c. $257.10; Because 121 4 15 ø 8.07, 9 rolls are needed. The rolls, with tax, cost 9($26.95)(1.06) 5 $257.10. d. 4 ft; The landscaper will have 9(15) 2 121, or } } 14, feet leftover. Because Ï14 is between Ï 9 and } Ï16 , the side length will be between 3 and 4 feet, but closer to 4 feet because 14 is closer to 16.
SAT/ACT Chapter Test 1. C 2. E 3. B 4. A 5. E 6. C 7. B 8. D
15. C 16. A 17. $331 18. 8.5 19. 0.2 ft
Performance Assessment 1. Complete answers should include: an explanation that a rational number is a ratio of two integers; an explanation that irrational numbers cannot be expressed as a ratio of two integers, or a discussion of the differences between the decimal representations of rational numbers and irrational numbers; an example of a rational number and an example of an irrational number. 2. a. 119 points b. 175 points c. 99 points; 17 correct answers, 6 incorrect answers, 2 left blank
ANSWERS
210e 2 3r 5 210(15) 2 3(8) 5 2150 2 24 5 2174 24. a. 240 feet b. 10 rolls; 240 4 25 5 9.6; Because 9 rolls would not be enough, the gardener must purchase 10 rolls. c. 10 feet; 10 rolls 5 250 feet and 250 2 240 5 10 d. $169.50
9. A 10. E 11. E 12. C 13. D 14. B
5 d. 121 points; distributive property e. } 7 f. Neither; both scored 117 points. g. Explanations may vary; 10x 2 75 h. 85 points
Chapter 3 Quiz 1 1. n 5 216 2. t 5 27 3. f 5 90 4. w 5 24 5. d 5 30 6. y 5 12 7. z 5 2 8. h 5 24 9. x 5 1 10. 132 tiles 11. $80.75 5 $32.50 1 $8.25x; x ø 5.8; You can buy 5 t-shirts. The number of t-shirts must be a whole number. The total cost with 6 t-shirts would be $82.
Quiz 2 1. x 5 1 2. y 5 2 3. no solution 4. t 5 25 5. b 5 7. 6 6. j 5 5 7. m 5 12 8. d 5 5 9. f 5 6 10. 60 dogs
Quiz 3 1. 25 2. 52% 3. 18 4. 8% 5. 130 6. 94.4 7. 22 8. 27.2 9. 77.625 10. 25.092 8 4 11. y 5 2} x 1 } 12. y 5 5x 1 8 5 5
7 I 13. y 5 2} x 1 3 14. r 5 } 3 Pt
Chapter Test A 1. a 5 220 2. q 5 8 3. y 5 27 4. 12x 5 60; x 5 5 in. 5. t 5 7 6. b 5 8 7. m 5 5 8. y 5 2x 1 6; x 5 28 9. $25 5 $3.75 1 $3.80x; x ø 5.6; 5 boxes. The number of cereal boxes must be a whole number. The total cost with 6 boxes would be $26.55.
Algebra 1 Assessment Book
A5
Chapter 2, continued 23. a. 210e + (23)r, or 210e 2 3r b. descended 174 feet;
Standardized Test B 1. C 2. A 3. C 4. B 5. B 6. D 7. D 8. C 9. D 10. B 11. A 12. A 13. D 14. A 15. D 16. B 17. C 18. C 19. A 20. D 21. C 22. 25 23. a. C 5 0.15t 1 0.10m b. $3.70; The total cost for 104 minutes and 7 text
messages is $16.30 and you have pre-paid $20, so the remaining balance is $3.70. 24. a. 296 ft b. 6 rolls; Five rolls would only be 250 feet of fencing which is not enough. Six rolls would be 300 feet which is a little more than what is needed. c. 4 ft; 296 feet of fencing is needed and 300 feet is purchased, so 4 feet of fence is leftover. d. $290.33; Six rolls of fencing costs $273.90. 6% tax is $16.43 rounded to the nearest cent. The total cost including tax is $290.33. Standardized Test C 1. D 2. B 3. B 4. A 5. C 6. D 7. C 8. B 9. A 10. D 11. B 12. D 13. A 14. B Copyright © Holt McDougal. All rights reserved.
15. C 16. D 17. D 18. C 19. A 20. A 21. 3 22. a. Sample answer:
C 5 2.49p 1 3.29w where C represents total cost, p represents pounds of peanuts purchased and w represents pounds of walnuts purchased b. 5 packs; The cost of the nuts is 6(2.49) 1 3(3.29) 5 24.81, leaving $5.19 for gum. When $5.19 is divided by $0.95, the quotient is about 5.5, so 5 packs of gum can be purchased. 23. a. 18 feet b. 121 ft; The landscaper needs 12(18), or 216, feet of fencing, so 216 2 95, or 121, feet of fencing is still needed. c. $257.10; Because 121 4 15 ø 8.07, 9 rolls are needed. The rolls, with tax, cost 9($26.95)(1.06) 5 $257.10. d. 4 ft; The landscaper will have 9(15) 2 121, or } } 14, feet leftover. Because Ï14 is between Ï 9 and } Ï16 , the side length will be between 3 and 4 feet, but closer to 4 feet because 14 is closer to 16. SAT/ACT Chapter Test 1. C 2. E 3. B 4. A 5. A 6. C 7. B 8. D
15. C 16. A 17. $331 18. 8.5 19. 0.2 ft
Performance Assessment 1. Complete answers should include: an explanation that a rational number is a ratio of two integers; an explanation that irrational numbers cannot be expressed as a ratio of two integers, or a discussion of the differences between the decimal representations of rational numbers and irrational numbers; an example of a rational number and an example of an irrational number. 2. a. 119 points b. 175 points c. 99 points; 17 correct answers, 6 incorrect answers, 2 left blank
ANSWERS
210e 2 3r 5 210(15) 2 3(8) 5 2150 2 24 5 2174 24. a. 240 feet b. 10 rolls; 240 4 25 5 9.6; Because 9 rolls would not be enough, the gardener must purchase 10 rolls. c. 10 feet; 10 rolls 5 250 feet and 250 2 240 5 10 d. $169.50
9. A 10. E 11. E 12. C 13. D 14. B
5 d. 121 points; distributive property e. } 7 f. Neither; both scored 117 points. g. Explanations may vary; 10x 2 75 h. 85 points
Chapter 3 Quiz 1 1. n 5 216 2. t 5 27 3. f 5 90 4. w 5 24 5. d 5 30 6. y 5 12 7. z 5 2 8. h 5 24 9. x 5 1 10. 132 tiles 11. 80.75 5 32.50 1 8.25x; x ø 5.8; You can buy 5 t-shirts. The number of t-shirts must be a whole number. The total cost with 6 t-shirts would be $82.
Quiz 2 1. x 5 1 2. y 5 2 3. no solution 4. t 5 25 5. b 5 7.6 6. j 5 5 7. m 5 12 8. d 5 5 9. f 5 6 10. 60 dogs
Quiz 3 1. 25 2. 52% 3. 18 4. 8% 5. 130 6. 94.4 7. 22 8. 27.2 9. 77.625 10. 25.092 8 4 11. y 5 2} x 1 } 12. y 5 5x 1 8 5 5
7 I 13. y 5 2} x 1 3 14. r 5 } 3 Pt
Chapter Test A 1. a 5 220 2. q 5 8 3. y 5 27 4. 12x 5 60; x 5 5 in. 5. t 5 7 6. b 5 8 7. m 5 5 8. y 5 2x 1 6; x 5 28 9. 25 5 3.75 1 2.80x; x ø 7.6; 7 boxes. The number of cereal boxes must be a whole number. The total cost with 8 boxes would be $26.15.
Algebra 1 Assessment Book
A5